Pompa ciepła to inwestycja na lata. Efektywna praca tego urządzenia pozwala w pełni odczuwać komfort cieplny w całym budynku, jak również i podczas korzystania z ciepłej wody użytkowej.

Decydując się na montaż pompy ciepła, oczekujemy, że urządzenie te niezawodnie będzie służyło nam przez lata. Jednak regularna kontrola podstawowych podzespołów pomoże nam uniknąć niepotrzebnych awarii, które zaburzają pracę urządzenia i pozbawią nas dopływu ciepłej wody.

Dlaczego pompa ciepła nie działa prawidłowo?

Jeżeli pompa ciepła sygnalizuje stan awaryjny, nie należy go lekceważyć! Wyłączenie się urządzenia lub zapalenie lampki kontrolnej wskazuje na awarię, która może doprowadzić do całkowitego zaburzenia pracy pompy ciepła. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii pompy ciepła?:

  • Przyczyną niepoprawnego działania pompy ciepła jest zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego. Pompa ciepła może się wyłączyć w przypadku, kiedy dom nie będzie odbierał ciepła z pompy. Związane jest to właśnie z freonem, który powinien oddawać swoje ciepło do źródła górnego, w trakcie opuszczania sprężarki tak, aby ostatecznie przekazać je do wnętrza domu. Nieodpowiednia praca może wpłynąć na zamknięcie zaworu na grzejnikach, a także pętlach ogrzewania podłogowego. 
  • Nieprawidłowa praca pompy ciepła może być również związana ze zbyt niskim ciśnieniem w obiegu górnego lub dolnego źródła ciepła. Ta przyczyna wiąże się z nieszczelnością układu. Lokalizacja miejsca przecieku bywa trudna, zwłaszcza kiedy połączenie rur wykonane jest w gruncie lub w wylewce.
  • Niskie ciśnienie czynnika roboczego to kolejna przyczyna, która może spowodować niechcianą awarię. Nie dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła przez instalację źródła dolnego spowoduje, że freon nie uzyska odpowiedniej temperatury, a to z kolei doprowadzi do tego, że pozostanie on cieczą, zamiast odparować do postaci gazu.