Pompa powietrza to nowoczesna i ekologiczna metoda na ogrzewanie mieszkania. Co ważne, nie wymaga ona stosowania paliwa, a do jej działania wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Wpływa to na obniżenie kosztów utrzymania optymalnej temperatury w budynkach. Jedną z najczęściej stosowanych pomp ciepła jest ta powietrzna.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze pełniące również funkcje chłodnicze, które działa dzięki energii cieplnej z dolnego źródła, czyli otoczenia budynku, w którym jest zainstalowana. Następnie ciepło to przekazywane jest do górnego źródła, czyli urządzenia grzewczego, którym mogą być grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie korzystające z odnawialnych źródeł energii, które są zdecydowanie tańsze od paliw stałych czy ciekłych, takich jak węgiel, gaz czy drewno.

Rodzaje pomp ciepła

Wśród pomp ciepła znaleźć możemy urządzenia:

  • gruntowe, 
  • wodne,
  • powietrzne.

Gruntowe cechują się wysoką wydajnością dzięki korzystaniu z ciepła umieszczonego wewnątrz ziemi za pomocą sondą gruntowych poziomych i pionowych. Ich montaż jest jednak dość drogi, poprzez konieczność tworzenia odwiertów i wykopów.

Wodne pompy ciepła z kolei montowane są w domach w niedalekiej odległości zbiorników wodnych i to właśnie woda znajdująca się w nich przekazuje ciepło do budynku.

Najpopularniejszym rodzajem są jednak powietrzne pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepła działająca dzięki powietrzu z zewnętrznej części budynku to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie o stosunkowo niskich kosztach początkowych i eksploatacyjnych. Zasilana jest ona prądem, jednak głównym źródłem jej działania jest odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. Poza ogrzewaniem ma ona również funkcje związane z chłodzeniem pomieszczeń w upalne dni, jest praktycznie bezobsługowa i świetnie łączy się z panelami fotowoltaicznymi.