Decydując się na zrównoważone źródło energii, takie jak fotowoltaika, musimy zrozumieć, co ma wpływ na jego wydajność i jak możemy zoptymalizować efektywność w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych. Wydajność instalacji fotowoltaicznej nie jest stała – może bowiem zależeć od warunków atmosferycznych. W poniższym artykule przyjrzymy się, jak różne czynniki atmosferyczne wpływają na efektywność instalacji fotowoltaicznych, z uwzględnieniem takich elementów jak nasłonecznienie, temperatura, opady czy działanie wiatru.

Czy pogoda ma bezpośredni wpływ na wydajność fotowoltaiki?

Promienie słoneczne są odpowiedzialne za generowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne, dlatego największą wydajność i ilość energii uzyskamy w okresie letnim, w miesiącach od kwietnia do września. Natomiast nie oznacza to, że zimą panele fotowoltaiczne przestają być wydajne. W miesiącach letnich system wytwarza nadwyżkę energii, która jest przekazywana do sieci energetycznej i magazynowana. Tak zgromadzoną energię można wykorzystać w zimowych miesiącach, kiedy zapotrzebowanie w gospodarstwie przekracza ilość energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Wyprodukowaną energię można także magazynować w przydomowych magazynach energii i wykorzystać ją w dowolnie wybranym momencie. Energia przechowywana w domowych magazynach jest całkowicie darmowa, natomiast za energię przekazaną do sieci energetycznej trzeba zapłacić.

Wpływ pogody na produkcję energii elektrycznej

Zachmurzenie może przyczynić się do zmniejszenia ilości promieniowania docierającego do paneli, co obniża ich wydajność w porównaniu do słonecznych dni.

Choć deszcz może oczyścić panele ze smogu, czy pyłków, to osad powstający po opadach może zanieczyścić ogniwa. Z kolei zalegający śnieg blokuje dostęp promieni słonecznych. Konstrukcja dachu i kąt nachylenia paneli zazwyczaj powoduje, że śnieg sam zsuwa się z ich powierzchni. W przypadku, gdy śnieg jednak zalega, należy pamiętać, żeby nie używać ostrych narzędzi i poczekać, aż lód stopnieje.

Wysokie temperatury mogą paradoksalnie obniżać wydajność paneli fotowoltaicznych. Spadek napięcia w panelu powoduje zmniejszenie ilości produkowanej energii.

Silny wiatr nie ma dużego wpływu na produkcję energii. Nowoczesne systemy są odporne na działanie wiatru.