Decydując się na zrównoważone źródło energii, takie jak fotowoltaika, musimy zrozumieć, co ma wpływ na jego wydajność i jak możemy zoptymalizować efektywność w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych. Wydajność instalacji fotowoltaicznej nie jest stała – może bowiem zależeć od warunków atmosferycznych. W poniższym artykule przyjrzymy się, jak różne czynniki atmosferyczne wpływają na efektywność instalacji fotowoltaicznych, z uwzględnieniem takich elementów jak nasłonecznienie, temperatura, opady czy działanie wiatru.
Promienie słoneczne są odpowiedzialne za generowanie energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne, dlatego największą wydajność i ilość energii uzyskamy w okresie letnim, w miesiącach od kwietnia do września. Natomiast nie oznacza to, że zimą panele fotowoltaiczne przestają być wydajne. W miesiącach letnich system wytwarza nadwyżkę energii, która jest przekazywana do sieci energetycznej i magazynowana. Tak zgromadzoną energię można wykorzystać w zimowych miesiącach, kiedy zapotrzebowanie w gospodarstwie przekracza ilość energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Wyprodukowaną energię można także magazynować w przydomowych magazynach energii i wykorzystać ją w dowolnie wybranym momencie. Energia przechowywana w domowych magazynach jest całkowicie darmowa, natomiast za energię przekazaną do sieci energetycznej trzeba zapłacić.
Zachmurzenie może przyczynić się do zmniejszenia ilości promieniowania docierającego do paneli, co obniża ich wydajność w porównaniu do słonecznych dni.
Choć deszcz może oczyścić panele ze smogu, czy pyłków, to osad powstający po opadach może zanieczyścić ogniwa. Z kolei zalegający śnieg blokuje dostęp promieni słonecznych. Konstrukcja dachu i kąt nachylenia paneli zazwyczaj powoduje, że śnieg sam zsuwa się z ich powierzchni. W przypadku, gdy śnieg jednak zalega, należy pamiętać, żeby nie używać ostrych narzędzi i poczekać, aż lód stopnieje.
Wysokie temperatury mogą paradoksalnie obniżać wydajność paneli fotowoltaicznych. Spadek napięcia w panelu powoduje zmniejszenie ilości produkowanej energii.
Silny wiatr nie ma dużego wpływu na produkcję energii. Nowoczesne systemy są odporne na działanie wiatru.