Ta metoda ogrzewania pomieszczeń kojarzona jest najczęściej z jednoosobowymi budynkami mieszkalnymi. Mowa tutaj o ogrzewaniu podłogowym, czyli wysoko ekonomicznej i ekologicznej metodzie grzewczej. Wiele osób zastanawia się, czy możliwy jest jego montaż w budynkach wieloosobowych. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?



Ogrzewanie podłogowe to instalacja grzewcza składająca się z położonego na warstwie izolacyjnej układu rurek umieszczonych w lanym betonie. W środku znajduje się płynny czynnik grzewczy w postaci wody lub czynnika niskokrzepnącego. Ogrzewanie podłogowe cechuje się dużą bezwładnością, podłoga nagrzewa się długo, jednak równie długo trwa jej stygnięcie. Dzięki temu włączone ogrzewanie działa przez długi czas nawet po zakończeniu grzania, jednak układem tym ciężko jest sterować. Źródłem ciepła przy ogrzewaniu podłogowym może być między innymi kocioł grzewczy czy też pompa ciepła. 



Ogrzewanie podłogowe w bloku



Niewątpliwie przez lata stanowiło symbol luksusu, pozwoliło wielu właścicielom nieruchomości mieszkalnych i użytkowych pozbyć się nieestetycznie wyglądających grzejników ściennych oraz zapewniło ciepło w stopy. Aktualnie ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze i uważane jest za jedno z bardziej ekonomicznych form grzewczych. Fakt możliwości przeprowadzenia tej instalacji wyłącznie w domach jednorodzinnych jest mitem, jednak jej montaż w bloku wiąże się z wieloma kosztami oraz formalnościami. Na początku warto przeanalizować stan budynku, w którym przeprowadzane mają być prace instalatorskie. Niepoprawna termoizolacja może powodować wysokie koszty ogrzewania przy braku prawidłowego komfortu cieplnego. Należy również pamiętać o ustaleniu wytrzymałości stropów w budynku, w którym ma być montowane ogrzewanie podłogowe. Warto również pamiętać o tym, że zmiana instalacji centralnego ogrzewania w blokach wymaga uzyskania zgody zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.