Pompa ciepła to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych w dziedzinie efektywnego wykorzystywania energii. Choć często kojarzona jest głównie z ogrzewaniem, w rzeczywistości ma znacznie więcej do zaoferowania. Pompy ciepła wykorzystują naturalne zasoby energii dostępne w otoczeniu i przekształcają je w ciepło, które może być wykorzystane zarówno do ogrzewania budynku, jak i podgrzewania wody użytkowej oraz tej w przydomowym basenie. Odpowiednio zaprojektowany system może również chłodzić nas w upalnie dni!

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które wykorzystują energię zewnętrzną, pobieraną z dolnego źródła, do przekazywania ciepła do instalacji grzewczych w budynku. Proces ten opiera się na działaniu czynnika chłodniczego, który przemieszcza pobraną energię cieplną. Jako górne źródło ciepła mogą być wykorzystane różne rodzaje instalacji grzewczych, takie jak ogrzewanie płaszczyznowe (np. podłogowe, sufitowe, ścienne) lub tradycyjne systemy centralnego ogrzewania z grzejnikami.

Chłodzenie pasywne za pomocą pompy ciepła

Podczas chłodzenia pasywnego, sprężarka w pompie ciepła pozostaje wyłączona, co oznacza, że nie pobiera prądu Jedynie pompy obiegowe i układ sterowania są zasilane. W tym trybie regulator pompy ciepła pełni kluczową rolę w zarządzaniu całym systemem. Monitoruje i kontroluje on temperaturę, aby zapobiec obniżeniu się temperatury powierzchni chłodzącej poniżej punktu rosy. Taka sytuacja spowodowałaby skraplanie się pary wodnej z powietrza na tej powierzchni. Skuteczność chłodzenia pasywnego za pomocą pompy ciepła nie jest porównywalna do tradycyjnych klimatyzatorów. Choć taka metoda pozwala na obniżenie temperatury powietrza i wilgotności w pomieszczeniach o kilka stopni, nie zapewnia pełnej kontroli nad nimi.
Ciche Ciepło to miejsce, w którym profesjonaliści udzielą Ci rad i pomogą wybrać najlepszą pompę ciepła do Twojego domu. To ekologiczny i oszczędny sposób na energię cieplną dla Twojej rodziny.