Bojler do wody ciepłej wymieniać należy co około 5 do 10 lat, dlatego podczas kolejnej wymiany warto zastanowić się nad jego zmianą na zasobnik ciepłej wody użytkowej. Nowoczesne technologie pozwalają na jego zamontowanie w miejscu stałej instalacji wodnej, co znacznie zmniejsza formalności z tym związane. Dowiedz się, dlaczego jest to dobre rozwiązanie do twojego domu. 

Do czego służy zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Zasobnik C.W.U. to urządzenie, które pozwala na gromadzenie ciepłej wody, tak aby była ona zawsze gotowa do użytku. Dba o utrzymanie jej prawidłowej temperatury oraz o to, by woda była zawsze w wystarczającej ilości. Jest to szczególnie istotne w przypadku używania wielu urządzeń sanitarnych, zwłaszcza tych zużywających dużą ilość wody, takich jak wanna czy natrysk. Rozwiązanie to stanowi świetną alternatywę dla przestarzałej technologii, jaką są bojlery wody. Jest to zdecydowanie bardziej wydajne rozwiązanie, cechujące się także dłuższą żywotnością.

Budowa zasobnika ciepłej wody użytkowej

Te zbiorniki wykonane są najczęściej ze stali zwykłej bądź szlachetnej. Zasobniki ciepłej wody użytkowej mają kształt walca o różnej pojemności, w zależności od wybranego modelu. Specjalnie wykonana zewnętrzna izolacja ogranicza straty ciepła, z kolei emalia wewnątrz zapobiega powstawaniu rdzy. Mogą być one stojące lub wiszące, istnieją również modele bezpośrednio połączone z kotłem. 

Zalety zasobnika ciepłej wody użytkowej

Wśród zalet zasobników C.W.U. wymienić można wydajność i funkcjonalność oraz fakt, że na ciepłą wodę z kranu nie trzeba czekać. Ta ostatnia cecha przekłada się także na większą ekonomiczność i ekologiczność tego rozwiązania. Oczekując na ciepłą wodę z kranu marnujemy ją przez kilkadziesiąt sekund, ponieważ przelewa się ona niewykorzystana do kanalizacji. Montując pompę cyrkulacyjną generujemy znaczne oszczędności. W przypadku kilkuosobowej rodziny mogą być one naprawdę duże. Zasobniki ciepłej wody użytkowej są także wytrzymałe, a do ich montażu można wykorzystać istniejące już elementy instalacyjne.