Decydując się na zakup pompy ciepła, najpierw musimy zastanowić się, jaka moc będzie odpowiednia oraz na jakie parametry pompy ciepła zwrócić uwagę, ponieważ nie chcielibyśmy, aby nasza inwestycja okazała się nie dość wystarczająca na ogrzanie budynku oraz ciepłej wody użytkowej. Odpowiednio dobrana moc odpowiedzialna jest za równą pracę urządzenia.

Jaką moc pompy ciepła wybrać?

W celu odpowiedniego dobrania mocy pompy ciepła zapoznaj się z poniższymi definicjami, aby nie popełnić żadnego błędu:

  • Moc grzewcza (Pg): jest to energia dostarczana przez sprężarkę do systemu grzewczego. Jest ona bardzo istotna, ponieważ zbyt mała moc grzewcza nie poradzi sobie z prawidłowym ogrzaniem budynku, natomiast zbyt wysoka wartość może doprowadzić do niepotrzebnego zużycia prądu.
    Jak obliczyć Pg? Tę wartość można obliczyć samodzielnie. Należy pomnożyć powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc:
    Przykład: 140 m2  * 45 W/m2 = 6,3 kW

Jeżeli pompa ciepła będzie służyła również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, to należy przyjąć średnio 1 kW na 4 osoby.

  • Moc elektryczna (Pe): wartość ta określa ilość energii, którą wykorzystuje sprężarka. Zapotrzebowanie elektryczne pompy ciepła to zazwyczaj 25% prądu elektrycznego, resztę pompa czerpie ze źródła dolnego. Im mniejszy wskaźnik mocy elektrycznej tym pompa ciepła jest tańsza w eksploatacji.
  • Moc chłodnicza (Pch): jest to maksymalna moc, z którą sprężarka może pobierać ciepło z dolnego źródła. Jak obliczyć Pch? Należy moc elektryczną odjąć od mocy grzewczej. Pch ma duże znaczenie wtedy, kiedy pompa ciepła będzie służyła również do chłodzenia pomieszczeń.
  • Współczynnik COP: jest to bardzo ważny współczynnik, który określa wydajność cieplną. Dzięki współczynnikowi COP możemy określić wydajność pompy ciepła. Najwyższą wartość współczynnika możemy zauważyć, kiedy różnica temperatur źródła dolnego i systemu grzewczego jest najmniejsza. Wysoka wartość współczynnika mówi nam o efektywnej pracy pompy ciepła.

Pompy ciepła od Ciche Ciepło

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej porady dotyczącej doboru mocy pompy ciepła do Twoich potrzeb, Ciche Ciepło służy pomocą! Doświadczony zespół znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, tak, aby zakup pompy ciepła nie stanowił dla Ciebie żadnych problemów. Skontaktuj się z nami i zadbaj o swoje domowe ciepło!