Pompa ciepła to nowoczesne i zyskujące na popularności rozwiązanie na ogrzewanie budynku oraz ciepłej wody użytkowej. Czas wymiany tak zwanego kopciuch na nową instalację grzewczą ucieka, dlatego warto zapoznać się z dotacjami na pompę ciepła 2022! 

Pompa ciepła w nowym domu — dofinansowanie 2022

Właściciele i współwłaściciele domu jednorodzinnego, który powstał po 1 stycznia 2021r. Mogą skorzystać z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej — Moje Ciepło, który jest dostępny już od kwietnia 2022. 

Warunkiem, który trzeba spełnić, aby uzyskać dofinansowanie, jest instalacja pompy ciepła w nowym domu, który posiada podwyższony standard energetyczny, czyli wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na EP, czyli odnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji może maksymalnie wynosić 63 kwh na metr kwadratowy powierzchni w domu w ciągu roku (dotyczy to wniosków składanych w 2022 roku).

Ile wynosi dofinansowanie Moje Ciepło? Dofinansowanie pompy ciepła obejmuje montaż oraz zakup pompy i wynosi od 7 do 21 tys. zł. Dotyczy to powietrznych, gruntowych oraz wodnych pomp ciepła, które posłużą do ogrzewania samego domu lub domu i wody użytkowej. Nabór wniosków w programie Moje Ciepło potrwa do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania dedykowanych środków.

Pompa ciepła w starym domu — dofinansowanie 2022

Dla osób posiadających dom, które chcą wymienić stare urządzenie grzewcze na pompę ciepła, również jest przeznaczony program — Czyste Powietrze. W tym programie wysokość dopłaty zależy od wysokości dochodów:

  • Inwestorzy, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł
  • Inwestorzy, których dochód miesięczny nie przekracza 1960 zł netto na osobę w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

We wniosku możliwe jest również zawarcie ulgi termomodernizacyjnej. Co to takiego? Jest to ulga, która przysługuje w przypadku kiedy start dom wymaga termomodernizacji.

Program Czyste Powietrze w lipcu 2022 r. został rozszerzony. Program Czyste Powietrze Plus daje możliwość prefinansowania nawet do 50 proc. całkowitej kwoty dotczącej wszystch prac. Oznacza to, że materiał potrzebny do rozpoczęcia remontu można już kupić za dotację. 

Jak uzyskać dofinansowanie Moje Ciepło lub Czyste Powietrze?

Ciche Ciepło to nie tylko montaż pompy ciepła, ale również udzielenie pomocy dotyczącej dotacji do pompy ciepła. Jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła? Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku, aby uzyskać dotację do pompy ciepła? Udzielimy odpowiedzi na każde nurtujące cię pytanie!