Sezon grzewczy coraz bliżej. Nowi posiadacze pomp ciepła, lub osoby, które planują wykonać montaż pompy ciepła, zastanawiają się na pewno, jak pompa ciepła sprawdzi się podczas minusowych temperatur? Czy praca pompy ciepła w trakcie zimy jest wydajna? Jaki rodzaj pompy ciepła jest najlepszy na zimę? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule!

Praca powietrznej pompy ciepła podczas ujemnych temperatur

Czy powietrzna pompa ciepła bez problemu ogrzeje dom nawet przy temperaturze -25°C? Podczas ujemnych temperatur panujących na zewnątrz w powietrzu nadal występuje duża ilość energii, a do momentu, w którym zamiera całkowicie ruch cząsteczek, jest bardzo daleko.

Dlatego podczas temperatury nawet -25°C powietrzna pompa ciepła bez problemu ogrzeje dom oraz bieżącą wodę użytkową. Wydajność pompy ciepła zmniejsza się w trakcie obniżenia temperatury powietrza, jednak podczas zimy w Polsce temperatura zazwyczaj nie spada poniżej -25°C.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać na zimę?

Początkowo powietrzne pompy ciepła nie cieszyły się powodzeniem, ponieważ do niedawna przestawały one działać poniżej temperatury -5°C. Dlatego większość osób nadal jest uprzedzona do powietrznej pompy ciepła. Jednak problem ten został dawno już rozwiązany za sprawą nowego rodzaju sprężarek! Dlatego obecnie powietrzne pompy ciepła bez problemu ogrzeją dom oraz wodę użytkową, nawet gdy na zewnątrz temperatura jest niska.

Zabezpieczenia dla pompy ciepła podczas zimy

Producenci niektórych pomp ciepła stosują dodatkowe zabezpieczenia przed bardzo niskimi temperaturami. Zawory rozprężne lub płytowy wymiennik ciepła to sterowane elektronicznie elementy, które podczas zimowych warunków wykazują się większą wydajnością. Zabezpieczenia te pomagają uzyskać wyższe temperatury zasilania źródła górnego, bez pomocy grzałki elektrycznej.

Montaż pompy ciepła na zimę 2022

Firma Ciche Ciepło jest dystrybutorem powietrznej pompy ciepła NETSU. Swoją wiedzę i doświadczenie przekłada na solidny i bezproblemowy montaż pompy ciepła! Jeżeli masz wątpliwości dotyczące montażu pompy ciepła na zimę 2022 - odpowiemy na każde twoje pytanie i zapewnimy ci Ciche Ciepło!