Fotowoltaika to źródło energii odnawialnej, które przynosi wiele korzyści dla użytkowników. Niestety nadal istnieje wiele mitów na jej temat. W tym artykule przeanalizujemy niektóre z nich, aby łatwiej było podjąć decyzję dotyczącą instalacji paneli słonecznych.

Fotowoltaika jest zbyt droga

Jednym z najczęstszych mitów jest przekonanie, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zbyt kosztowna i nieopłacalna. W rzeczywistości ceny paneli słonecznych spadają. Jest także możliwość skorzystania z dotacji czy dofinansowań. Panele fotowoltaiczne to inwestycja długofalowa, pozwalająca zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Panele słoneczne nie są wydajne w pochmurne dni

Mimo że panele fotowoltaiczne działają najlepiej podczas pełnego nasłonecznienia, to również i w pochmurne dni generują wystarczającą energię. Moc produkowana przez panele może być nieco niższa, jednak nic nie stanie im na przeszkodzie w przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną.

Panele słoneczne mogą popsuć wygląd domu

Niektórzy obawiają się, że instalacja paneli słonecznych na dachu domu popsuje jego estetykę. Na rynku są jednak dostępne różne warianty paneli o całkowicie transparentnych powierzchniach, które mogą być zintegrowane z elewacją budynku.

Panele słoneczne wymagają dużo miejsca

Myśląc o instalacji fotowoltaicznej wyobrażamy sobie ogromne pole, na którym fotowoltaika zajmuje praktycznie całą jego powierzchnię. Jednak w rzeczywistości panele słoneczne można zamontować na:

  • dachach budynków, 
  • tarasach, 
  • garażach,
  • specjalnych konstrukcjach.

Istnieją również panele o wysokiej wydajności, które zmieszczą się na znacznie mniejszej powierzchni, generując tę samą, wysoką ilość energii.