Panele fotowoltaiczne wciąż zyskują na popularności. Nie bez powodu to jedna z najbardziej ekologicznych form pozyskiwania energii przez gospodarstwa domowe czy budynki użyteczności publicznej. Fotowoltaikę najczęściej montuje się na gruncie lub na dachu w zależności od możliwości i potrzeb konkretnego użytkownika

Czym charakteryzuje się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje fotowoltaiczne to jedno z głównych ogniw OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, które stanowią zdrowszą dla planety i ludzkiego organizmu alternatywę dla paliw stałych i ciekłych. Jak to działa? Światło słoneczne dochodzi do umieszczonych na panelach ogniw fotowoltaicznych, gdzie zachodzi ich przekształcenie w prąd stały. Następnie w części zwanej falownikiem jest on zamieniany na prąd zmienny, który płynie bezpośrednio do naszych gniazdek oraz zasila wszystkie sprzęty domowe. W przypadku zwyżki energetycznej płynie ona do sieci elektrycznej, z której pobierany jest prąd w razie jego niewystarczającej ilości w obiegu.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

To pytanie, które zadaje sobie każda osoba planująca korzystać z energii słonecznej. Opcji jest kilka, jednak to, która z nich będzie optymalna, zależy w dużej mierze od warunków, jakie zapewnia nam dane miejsce. Wśród tych najważniejszych wymienić można:

  • nasłonecznienie i zacienienie terenu,
  • ogólną ekspozycję paneli na światło.

Oczywiście, im więcej promieni słonecznych będzie do nich dochodzić, tym bardziej wydajna będzie praca całej instalacji.

Zalety paneli fotowoltaicznych na gruncie

Panele na gruncie mogą zostać uznane za bardziej estetyczne przez tych, którzy wolą schować je w swoim ogrodzie, niż eksponować na widocznym z daleka dachu. Warto również zaznaczyć, że nie zawsze rodzaj i pochylenie dachu pozwalają na zamontowanie na nim paneli słonecznych. Rozwiązanie gruntowe jest także łatwiejsze w dostępie, czyszczeniu i montażu.