Czy warto umieszczać pompę ciepła po południowej stronie?

Pompa ciepła, która jest ogrzewana promieniami słonecznymi, może pracować mniej efektywnie niż ta umieszczona w cieniu. Jak to możliwe? Przede wszystkim kluczem do zrozumienia tego jest fakt, że promienie słoneczne głównie ogrzewają obudowę urządzenia, a nie powietrze w jego otoczeniu. Nawet jeśli powstaje zjawisko, na przykład poprzez promieniowanie podczerwone rozgrzewające powierzchnię wokół pompy ciepła, to wciąż wentylator, który pobiera powietrze, je chłodzi. Dlatego montaż urządzenia po stronie południowej budynku praktycznie nie przynosi żadnych korzyści. 

Czy pompa powinna być umieszczona na północnej stronie?

Z poprzedniego akapitu wynika, że najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie pompy ciepła po stronie północnej, ponieważ nie byłaby ona pod wpływem sztucznego ogrzewania przez słońce. Taka opcja miałaby sens w większości przypadków. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że każdy dom, jego otoczenie oraz działka, na której się znajduje, mogą znacząco różnić się między sobą. Umiejscowienie zewnętrznej jednostki pompy ciepła będzie więc zależne od wielu czynników.

Od czego zależy lokalizacja pompy ciepła?

Lokalizacja pompy ciepła jest decyzją, która zależy od wielu czynników. Po pierwsze, odległość od ogrodzenia lub sąsiedniej działki musi być zgodna z obowiązującymi przepisami, co może wpłynąć na dostępność miejsca dla instalacji. Kształt ściany budynku przylegającej do pompy jest istotny, ponieważ odpowiednie rozplanowanie może pomóc w niwelowaniu hałasu generowanego przez urządzenie. Ważne jest również uwzględnienie lokalizacji sypialni i pomieszczeń wypoczynkowych w domu, aby uniknąć ewentualnych zakłóceń związanych z dźwiękiem pracy pompy ciepła. Obecność dużych drzew w okolicy może być problemem, ponieważ mogą one zanieczyszczać pompę i wymagać dodatkowej konserwacji. Dodatkowo odpowiednia osłona przed śniegiem i deszczem jest istotna, aby zabezpieczyć urządzenie przed warunkami atmosferycznymi i utrzymanie jego sprawności.


Wybranie miejsca dla pompy ciepła może być problematyczne, na szczęście profesjonaliści zajmujący się montażem dobiorą najlepszą lokalizację montażu jednostki!