Nowoczesne domy są nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Jednym z rozwiązań, dzięki którym możesz zwiększyć wydajność energetyczną związaną z ogrzewaniem domu, jest zastosowanie systemu wentylacji z rekuperacją. Dowiedz się, jak działa oraz jakie są jej zalety.

Czym jest wentylacja z rekuperacją?

Jest to sposób wentylowania pomieszczeń, który umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem, a także klimatyzacją oraz zapewnia zdrowe i komfortowe warunki wewnątrz budynku. Działanie wentylacji z rekuperacją polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego z budynku i ogrzewaniu z jego wykorzystaniem świeżo wprowadzanego powietrza. Powietrze wywiewane jest filtrowane i przepuszczane przez wymiennik ciepła, gdzie oddaje swoje ciepło do świeżo wprowadzanego powietrza, które jest filtrowane i doprowadzane do pomieszczeń.

Niższe koszty ogrzewania

Wentylacja z rekuperacją jest coraz częściej stosowana w nowoczesnych budynkach, ponieważ pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją oraz zapewnia zdrowe i komfortowe warunki wewnątrz budynku.

Zalety stosowania wentylacji z rekuperacją

Dzięki rekuperacji ciepło z powietrza jest odzyskiwane i wykorzystywane do ogrzewania powietrza świeżego, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. To z kolei sprawia, że koszty związane z ogrzewaniem lub klimatyzacją budynku są znacznie mniejsze, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Ten system ogrzewania pozwala również na zapewnienie zdrowych i komfortowych warunków wewnątrz budynku. Filtry, które są w rekuperatorze, zatrzymują wszelkie pyły i alergeny. Dzięki temu mamy dopływ czystego powietrza o niskim stężeniu dwutlenku węgla. Nie ma konieczności otwierania okien, a co za tym idzie, do wewnątrz nie wpuścimy insektów oraz zanieczyszczeń z zewnątrz. Rekuperacja poprawia jakość powietrza, co ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców czy pracowników danego budynku.