Czy pogoda ma wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych? To pytanie na pewno zadaje sobie każdy przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która powinna przynosić użytkownikowi same korzyści, dlatego w poniższym artykule odpowiemy na pytanie: czy warunki pogodowe w Polsce sprzyjają wydajnej pracy paneli fotowoltaicznych?

Wydajna praca paneli fotowoltaicznych a warunki pogodowe

Ilość uzyskanej energii zmienia się w ciągu roku. Do ilości wytwarzanej energii elektrycznej w dużej mierze przyczynia się ilość promieni słonecznych, które docierają do ogniw fotowoltaicznych. Lato jest porą roku, podczas której występuje największe nasłonecznienie oraz największa liczba dni, w które możemy zaobserwować bezchmurne niebo. 

Jednak musimy pamiętać, że bardzo upalne dni nie sprzyjają za bardzo prawidłowemu funkcjonowaniu paneli fotowoltaicznych, ponieważ optymalna temperatura do prawidłowej pracy systemu fotowoltaicznego to 25°C. Bardzo wysoka temperatura przyczynia się do wzrostu temperatury modułów. Wysoka temperatura wywołuje wyższe drgania wewnątrz sieci krystalicznej ogniw, które tworzą moduły. Finalnie mamy do czynienia z zaburzonym przepływem elektronów, który może doprowadzić nawet do spadku napięcia paneli oraz generowanej przez nich mocy. Niskie temperatury nie powodują aż takiego spadku mocy, w porównaniu do bardzo wysokich temperatur w letnie dni.

Kiedy panele fotowoltaiczne nie produkują energii?

Z tego względu, że fotowoltaika do swojej pracy wykorzystuje promienie słoneczne, łatwo można się domyśleć, że nie pracuje ona w nocy. Nie produkuje ona również energii w bardzo pochmurne dni oraz podczas gęstej mgły.

W zimę, podczas intensywnych opadów śniegu, warstwa białego puchu może całkowicie zakryć panele i przyczynić się do przerwania pracy. Jednak nie należy martwić się o odcięcie od prądu — w trakcie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii, system przełącza się na zewnętrzną sieć energetyczną.