Rekuperator to urządzenie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła. Jest ono wysoce ekonomiczne i ekologiczne, dlatego coraz częściej spotkać je można w domach czy lokalach użytkowych. Aby rekuperator był funkcjonalny ważne jest, aby zamontować go w odpowiednim miejscu oraz w prawidłowy sposób. Dowiedz się, jak powinien wyglądać profesjonalny montaż rekuperatora powietrza.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator to urządzenie, które uznawane jest za centralną jednostkę wentylacji z odzyskiem ciepła. Zasilany jest energią elektryczną i odpowiada za nawiewanie świeżego powietrza do wnętrza, przy jednoczesnym usuwaniu tego, które zostało już użyte. Jego odpowiedni montaż do prawidłowo wykonanej instalacji mechanicznej wentylacji to gwarancja wydajnego odzysku ciepła, a tym samym obniżenia rachunków za ogrzewanie. Urządzenie to wykonane jest z wymienników ciepła, obrotowych, przeciwprądowych i krzyżowych. Wśród jego elementów konstrukcyjnych znaleźć możemy także filtry, które odpowiadają za utrzymanie jakości powietrza na wysokim poziomie.

Gdzie zamontować rekuperator?

Urządzenie do rekuperacji powinno znajdować się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu, w którym jest stale dodatnia temperatura. Dobrym pomysłem może być umieszczenie go w pomieszczeniu gospodarczym lub na nieużywanym poddaszu. Niezwykle istotne jest jednak, aby zapewnić urządzeniu przestrzeń serwisową o wystarczającej wielkości. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem gospodarczym warto pamiętać o tym, aby umieścić go z dala od pomieszczeń sypialnianych oraz tych, w których powinno być cicho. 

Montaż rekuperatora

Pamiętajmy, aby rekuperator znajdował się na odpornym na wilgoć podłożu. Centrala powinna być połączona z kanałami wentylacyjnymi tak, aby zapewnić serwisantom do nich swobodny dostęp. Warto w tym celu zastosować elastyczne łączniki. Inną, przydatną wskazówką dotyczącą montażu może być zastosowanie tłumików, które pozwolą ograniczyć hałas. Pamiętajmy również, aby montaż rekuperatora przeprowadzany był przez specjalistów, dzięki czemu zyskamy pewność, że będzie on zamontowany w sposób prawidłowy.


Szukasz profesjonalnego montażu rekuperacji z wentylacją? Napisz do nas!