Grzejniki wymieniać można zarówno z powodu ich awarii czy uszkodzenia, jak i ze względów estetycznych. Proces ten przeprowadzony musi być w sposób bezpieczny oraz profesjonalny, tak aby nie uszkodzić instalacji grzewczych w budynku. Dowiedz się, jak przygotować się do wymiany grzejników oraz w jaki sposób się ją przeprowadza. 

Jak zgodnie z prawem wymienić grzejnik w budynku wielorodzinnym?

Mieszkasz w bloku, wieżowcu lub kamienicy i chciałbyś  pozbyć się nieużywanego grzejnika? A może jesteś w trakcie remontu i chcesz wymienić stare, żeliwne grzejniki na bardziej estetyczne modele? W pierwszym przypadku należy wiedzieć, że likwidacja grzejnika lub montaż nowego urządzenia grzewczego w wielorodzinnym budynku nie są zgodne z prawem. Taka sytuacja mogłaby zaburzyć przepływ grzewczy i tym samym zakłócić bilans cieplny całego budynku, co wpłynie niekorzystnie na wszystkich mieszkańców. Przy wymianie grzejników każdorazowo potrzebna jest zgoda zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli planujesz wymienić grzejnik, trzeba pamiętać o tym, aby zapotrzebowanie na moc grzewczą Twojego mieszkania nie uległo zmianie, a wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek określić parametry, którymi powinien cechować się nowy grzejnik. 

Przebieg wymiany grzejnika

Kiedy już otrzymałeś pozwolenie od wspólnoty mieszkaniowej, można wziąć się do pracy. Inaczej wygląda wymiana, gdy posiadamy rozdzielacz umiejscowiony najczęściej na wysokości wzroku, a inaczej gdy w naszym budynku znajduje się instalacja w postaci pionów, które poprowadzone są przez wszystkie kondygnacje danego budynku. Wymianę przeprowadzić można bez konieczności spuszczania wody z instalacji grzewczej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wymiana grzejnika nie jest szczególnie skomplikowanym procesem, ale jej przeprowadzenie w sposób nieumiejętny może spowodować wiele szkód zarówno w mieszkaniu, jak i w całym budynku. Z tego powodu warto zaufać specjalistom z Ciche Ciepło, którzy posiadają doświadczenie i niezbędne umiejętności.