Sezon grzewczy w Polsce zazwyczaj kończy się wiosną na przełomie marca i kwietnia. Jest to doskonały moment, aby przygotować piec na kolejny sezon i zabrać się za prace konserwacyjne. Serwisowanie pieca na pellet jest kluczowe dla utrzymania wysokiej efektywności i żywotności urządzenia, a także zapewnienia bezpieczeństwa domownikom. Jak często czyścić piec na pellet i jakie działania powinien obejmować serwis, tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Wpływ czystości na wydajność pieca na pellet

Podczas procesu spalania pelletu powstaje pył, popiół czy sadza, które osiadają na palniku, w komorze spalania, czy na wymienniku ciepła. Powyższe zanieczyszczenia mogą mieć wpływ na spadek wydajności urządzenia grzewczego. Jak do niego nie dopuścić? Kluczem do zachowania pełnej sprawności i najwyższej mocy pieca jest regularne czyszczenie i serwisowanie. Jak często należy wykonywać te czynności? Najlepiej:

  • raz w tygodniu
  • co miesiąc,
  • raz na sezon grzewczy.

Serwis pieca raz w tygodniu

Raz w tygodniu należy usunąć popiół z popielnika, sprawdzić stan płomienia, sprawdzić stan paliwa znajdującego się w zasobniku, sprawdzić ruszt palnika usuwając nadmiar spieków.

Serwis pieca na pellet co miesiąc

Właściciel pieca na pellet powinien raz w miesiącu wyczyścić wymiennik ciepła, ściany oraz kanały spalinowe za pomocą szczotek i zgarniacza, a także boczne komory spalania. 

Gruntowny serwis pieca po sezonie grzewczym

Raz w roku, najlepiej po zakończeniu sezonu grzewczego, należy: zdemontować palnik kotła oraz ruszt, sprawdzić drożność otworów napowietrzających. Warto również przeprowadzić wizualną kontrolę całego urządzenia, czy nie ma uszkodzeń, pęknięć czy innych oznak zużycia. W razie znalezienia problemów należy skontaktować się z serwisem.

Dlaczego czyszczenie pieca po sezonie jest tak ważne?

Piec na pellet należy czyścić z kilku ważnych powodów:

  • zapobiega nagromadzeniu się sadzy i osadów, które mogą prowadzić do awarii,

  • poprawia wydajność pieca, co skutkuje mniejszym zużyciem pelletu i niższymi rachunkami za energię,

  • zapobiega korozji, która może uszkodzić piec i skutkować kosztowną naprawą lub wymianą całego urządzenia.