Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które wciąż zyskuje na popularności i nie bez powodu. Są one ekologiczne i ekonomiczne, a to wszystko za sprawą korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest światło słoneczne. Przesyłanie i magazynowanie tego rodzaju energii i zamienianie jej w elektryczną może wydawać się skomplikowane, dlatego wyjaśniamy, jak przebiega proces podłączania paneli fotowoltaicznych.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych, 
  • falownika,
  • systemu kontroli i monitoringu.

Proces konwersji energii słonecznej na energię elektryczną zachodzi bezpośrednio w panelach fotowoltaicznych, które składają się z wielu połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Te z kolei wykonane są z materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem lub tellur, które absorbują fotony z promieniowania słonecznego. W wyniku tej absorpcji elektrony w półprzewodniku uzyskują energię i są uwolnione z atomów. Następnie elektrony są przyciągane do zewnętrznego obwodu ogniwa przez specjalne złącza, gdzie mogą być wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej.

Wybór miejsca i umocowanie paneli

Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien być przeprowadzony w jak najlepszym miejscu. W przypadku instalacji na dachu należy najpierw zabezpieczyć miejsce pracy i wspiąć się na dach. Następnie należy przygotować konstrukcję mocującą i przymocować panele fotowoltaiczne. W przypadku instalacji na gruncie należy przygotować podłoże oraz zainstalować konstrukcję mocującą.

Podłączenie do falownika i systemu monitoringu

Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych należy podłączyć je do falownika, który przetwarza prąd stały na prąd przemienny, który jest używany w domowych sieciach energetycznych. W następnym etapie powinno się podłączyć falownik do domowej sieci elektrycznej za pomocą odpowiednich kabli i złączy. Ostatnim krokiem jest podłączenie systemu do monitoringu i kontroli, który  pozwala na bieżące śledzenie produkcji energii przez panele fotowoltaiczne. Aby proces był przeprowadzony prawidłowo, warto postawić na usługi wykwalifikowanej firmy, takiej jak Ciche Ciepło.