Monoblok jest pompą ciepła, która stanowi jeden moduł, czyli wszystkie jej elementy znajdują się w jednym segmencie. Sprężarka, parownik, zawór rozprężny czy pompa obiegowa — wszystkie te elementy znajdują się w jednej konstrukcji.

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, które niesie ze sobą więcej korzyści niż wad. Ta instalacja grzewcza wiąże się z niskimi kosztami ogrzewania i komfortem użytkowania. Dowiedz się, jak chronić pompę ciepła Monoblok przez zamarznięciem.

Jak zabezpieczyć pompę ciepła Monoblok przed zamarznięciem?

W przypadku pompy Monoblok zamarznięcie rur jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku pomp ciepła z oddzielnymi modułami, czyli typu split. Obieg wody użytkowej czy grzewczej, zamknięty jest w budynku, dlatego ryzyko zamarznięcia rur jest minimalne. Może jedynie do tego dojść w przypadku długotrwałego wyłączenia ogrzewania.

W przypadku pompy ciepła Monoblok wszystkie elementy zamknięte są w jednym module, dlatego ciepła woda dostarczana jest do budynku rurami. Fakt, posiadają one specjalnie zaizolowane termicznie rury, którym nie grozi zamarznięcie w trakcie pracy pompy ciepła. Jednak, kiedy pojawi się awaria pompy obiegowej lub będzie miała miejsce przerwa w zasilaniu. Dlatego pompa ciepła typu Monoblok potrzebuje zabezpieczenia przeciw zamarzaniu.

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem? Sposób, którego możemy użyć w celu zabezpieczenia pompy ciepła typu  Monoblok to zastosowanie zaworów odpornym na zamarzanie. Kolejna możliwość to wykorzystanie, zamiast zwykłej wody, roztworu z glikolem. Dzięki temu w instalacji grzewczej temperatura krzepnięcia spada do około -7 stopni Celsjusza. Należy również zwrócić uwagę na to, czy w grzejnikach oraz połączeniach stosowane są uszczelki, które będą odporne na działanie glikolu.

Pompa ciepła Monoblok od Ciche Ciepło

Jeżeli szukasz fachowej pomocy, dobrze trafiłeś! Doświadczony zespół Ciche Ciepło doradzi Ci w wyborze pompy ciepła oraz udzieli odpowiedzi na inne nurtujące Cię pytania. Zapraszamy do kontaktu!