Pompy ciepła to dość nowe urządzenie na rynku. Dlatego świadomość na temat tego urządzenia jest wciąż mała. Przez to tworzą się pewne fakty, które są powielane, a niekoniecznie mówią prawdę.

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera powietrze z zewnątrz, aby ogrzać pomieszczenia oraz wodę w naszym domu. W poniższym tekście obalimy pewne mity na temat pompy ciepła, które może już obiły ci się o uszy.

Najczęstsze mity na temat pomp ciepła

 • Pompa ciepła jest tylko dla osób bogatych
  Fakt, pompa ciepła nie jest to mały wydatek, ale możemy dostać wsparcie finansowe w formie dotacji! Dodatkowo podkreślamy, że koszt zakupy i montażu pompy ciepła nie przewyższa kosztów, które związane są na przykład z kotłownią gazową. Dodatkowo posiadając już fotowoltaikę, pompa ciepła to idealne rozwiązanie, ponieważ te dwa urządzenia tworzą idealny duet.

 • Pompa ciepła hałasuje
  Ktoś, kto nie słyszał na własne uszy, pracy pompy ciepła mógłby w to uwierzyć, jednak to stwierdzenie jest nieprawdą. Należy wiedzieć, że każda pompa ciepła, którą chce się wprowadzić do sprzedaży, musi spełniać szereg wytycznych, dotyczących poziomu hałasu. Hałas pompy ciepła można porównać do pracy kotła gazowego lub lodówki.

 • Pompa ciepła nie wystarczy do ogrzania domu
  Wiele osób twierdzi też, że pompa ciepła nie jest w stanie pracować, kiedy termometr pokazuje poniżej 0 stopni Celsjusza. Jest to oczywiście kolejny mit. Powietrzna pompa ciepła pozyskuje powietrze z zewnątrz, nawet kiedy jest mróz.

 • Pompa ciepła nie współgra z grzejnikiem
  Mówi się, że pompa ciepła najefektywniej pracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Jest to prawda, jednak nie oznacza to, że pompa ciepła nie nadaje się do domu, w którym znajdują się grzejniki. Może ona osiągnąć temperaturę zasilania do 65 stopni Celsjusza. Dzięki temu pompa ciepła może współpracować z grzejnikiem niskotemperaturowymi.

 • Pompa ciepła sprawdzi się jedynie w nowym budownictwie
  Jest to kolejny mit. Pompa ciepła nadaje się do nowych, jak i starszych budynków. Najmniej pracy i bałaganu jest przy montażu powietrznej pompy ciepła typu split, dlatego własnie ten rodzaj pompy sprawdzi się w przypadku modernizowanych budynków, ponieważ nie wymaga dużej ingerencji w budynek.

 • Pompa ciepła nie jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ korzysta z prądu
  Pompa ciepła zalicza się do grona urządzeń ekologicznych, ponieważ do chłodzenia i ogrzewania budynków wykorzystuje energię skumulowaną w powietrzu czy gruncie. Fakt, pompa ciepła do działania potrzebuje prądu, jednak w stosunku do ilości energii cieplnej, zużywa go niewiele. A co więcej pompa ciepła może być zasilana w stu procentach energią odnawialną.

 • Pompa ciepła obsługuje wyłącznie centralne ogrzewanie
  Jest to również mit, ponieważ pompa ciepła jest w stanie ogrzać budynek, jak i wodę użytkową.

 • Montaż pompy ciepła jest kłopotliwy i drogi
  Najlepszym rozwiązaniem, co do łatwości montażu jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ nie wymaga wykonania dodatkowym odwiertów. Prosty montaż gwarantuje również popełnienia kosztownych błędów.

Pompa ciepła — oferta Ciche Ciepło

Firma Ciche Ciepło oferuje powietrzną pompę firmy NETSU ciepła, która ułatwi funkcjonowanie twojego domu! Po obaleniu kilku mitów na temat pompy ciepła, mamy nadzieję artykuł przekonał cię do podjęcia decyzji o jej zakupie. Pamiętaj, że wymieniając swój stary piec na pompę ciepła, przyczyniasz się do dbania o środowisko!