Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych istnieją dwie możliwości montażu - na gruncie lub na dachu. Podczas podejmowania tej decyzji nasuwa się kilka pytań. Na co zwrócić uwagę podczas montażu fotowoltaiki na gruncie? Czy miejsce montażu fotowoltaiki ma wpływ na jej wydajność? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące cię pytania!

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie

Aby wykonać montaż fotowoltaiki na gruncie, nie jest potrzebna wyłącznie działka, ale przede wszystkim musi ona spełniać pewne warunki — od tego zależy opłacalność inwestycji. Jedną z zalet tego typu montażu jest możliwość optymalizowania ustawień modułów.

Najlepszą opcją jest usytuowanie południowe paneli fotowoltaicznych. Montaż paneli na gruncie daje większą wentylację, dzięki której panele się nie przegrzewają. Dodatkowo, mimo bezobsługowej technologii, czasami dostęp do paneli, który ułatwia fotowoltaika na gruncie, jest niezbędny. W przypadku fotowoltaiki na gruncie istnieje możliwość dokładnego ustawienia ogniw solarnych, tak aby miały wpływ na wysoką wydajność.

Czy montaż fotowoltaiki na gruncie wymaga specjalnego pozwolenia na budowę?

Wszelkie roboty budowlane wymagają odpowiedniego pozwolenia na budowę — tak jest również w konkretnych przypadkach paneli fotowoltaicznych. Kiedy należy uzyskać zgodę na montaż paneli fotowoltaicznych? Pozwolenie na budowę należy uzyskać w przypadku, kiedy moc zainstalowanego systemu przekracza 50 kW. Nie ma znaczenia czy fotowoltaika zostanie zamontowana na gruncie, czy na dachu.

Instalacje fotowoltaiczne, których moc jest równa lub mniejsza 50 kW — nie wymagają specjalnego pozwolenia na budowę. Zgłoszenie jednak należy wykonać w przypadku, kiedy wysokość urządzenia przekracza 3 m, a jego montaż ma być wykonany na obiekcie budowlanym.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest lepszy?

Wybór opcji montażu zależy wyłącznie od warunków, które możesz zapewnić fotowoltaice. Nie zawsze istnieje możliwość zamontowania instalacji na gruncie. Fotowoltaika na gruncie ma wiele plusów, które wpływają na wygodną obsługę oraz wydajną pracę.

Należy jednak pamiętać o kosztach związanych z konstrukcją, która zawiera takie elementy jak stalowe podpory, które odpowiedzialne są za podtrzymanie paneli pod odpowiednim kątem. Jeżeli masz więcej pytań dotyczących fotowoltaiki na gruncie — skontaktuj się z profesjonalnym zespołem Ciche Ciepło, który odpowiednie na wszystkie twoje pytania!