Pompa ciepła to jedno z najchętniej wybieranych, ekologicznych źródeł ciepła. Powietrzne pompy ciepła są znacznie łatwiejsze w montażu, niż ich gruntowe odpowiedniki, jednak nie należy bagatelizować zasad instalacji, ponieważ mogą one mieć wpływ na pracę oraz wydajność urządzenia. Co więc należy wziąć pod uwagę podczas montażu pompy ciepła, a czego powinniśmy unikać? Tego dowiesz się z naszego artykułu, zachęcamy do lektury!

1. Nieodpowiednie miejsce montażu pompy ciepła

Duży przepływ powietrza w wentylatorze pompy może generować hałas na odległość ok. 3 metrów na poziomie 25-30 dB. Mała działka zabudowy na osiedlu domków jednorodzinnych może znacznie potęgować poziom hałasu. Nieodpowiednie ustawienie jednostki zewnętrznej skutkuje również brakiem bezpośredniego dostępu do niej oraz uniemożliwia swobodny przepływ powietrza.

2. Zbyt duża odległość pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną

Pompy ciepła są napełnione gazem na odległości, która jest określona przez producenta. Zbyt krótkie lub zbyt długie odcinki rur mogą skutkować zmniejszeniem wydajności pompy.

3. Nieprawidłowe ustawienie trybu pracy pompy

Pompa ciepła może pracować w różnych trybach (stała temperatura, krzywa grzewcza, praca automatyczna). Jeżeli dobierzemy nieodpowiedni tryb, to spadnie wydajność urządzenia, a w związku z tym instalacja pobierze dużo więcej energii, nie dogrzewając  budynku w pożądanym stopniu.

 

4. Nieodpowiedni dobór pompy ciepła

Pompy ciepła typu powietrze-woda charakteryzują się spadkiem mocy grzewczej przy spadku temperatury panującej na zewnątrz. Z tego powodu kluczowy jest dobór odpowiedniej pompy ciepła do budynku oraz jego zapotrzebowania na ciepło w niskich temperaturach.

Wyróżniamy:

  • dom energochłonny: 150 – 200 kWh/m2
  • dom energooszczędny: 45 – 80 kWh/m2
  • dom niskoenergetyczny: 20 – 45 kWh/m2
  • dom pasywny: do 20 kWh/m2

Jeżeli znamy zapotrzebowanie energetyczne naszego domu, to jesteśmy w stanie obliczyć moc pompy ciepła, która zapewni odpowiednią temperaturę w budynku.

Doświadczony, autoryzowany instalator wie, jak optymalnie dobrać rodzaj pompy ciepła oraz ustawić właściwe parametry pompy ciepła, by zapewnić wydajną i bezawaryjną pracę urządzenia. Skorzystaj z pomocy doświadczonych instalatorów od Ciche Ciepło!