Jeśli szukasz metody na tanią i energooszczędną wentylację, rekuperacja jest tym, co powinno cię zainteresować. Dzięki niej możliwe jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczenia, które będzie dodatkowo oczyszczone i bezpieczne dla układu oddechowego. Dowiedz się, na czym dokładnie polega rekuperacja powietrza i w jakich urządzeniach jest wykorzystywana. 

Czym jest rekuperacja powietrza?

Rekuperacja jest metodą mechanicznej wentylacji wyróżniającą się wysokim odzyskiem ciepła. Zużyte powietrze wymieniane jest na świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo urządzenie do rekuperacji zajmuje się oczyszczaniem powietrza ze szkodliwych dla zdrowia cząsteczek, takich jak alergeny, kurz czy smog. Metoda ta zastępuje wentylację grawitacyjną, która zdecydowanie lepiej sprawdza się w nowoczesnych budynkach cechujących się wysoką energooszczędnością. Warto również wspomnieć o tym, że jest ona bezobsługowa, nie wymaga od użytkownika żadnych czynności. Choć sam montaż systemu rekuperacji jest dość sporym wydatkiem, osobom decydującym się  na ten rodzaj wentylacji odchodzą koszty związane z tworzeniem kominów.

Zalety rekuperacji

Rekuperacja to niezwykle ekologiczna metoda wentylacji działająca na zasadzie odzysku energii. Rekuperator ponownie wykorzystuje już raz wywiewane powietrze, co sprawia, że dom cechuje się niewielkim zapotrzebowaniem na ciepło. W przeciwieństwie do standardowej wentylacji grawitacyjnej metoda ta nie powoduje strat cieplnych w zimniejsze dni, co dodatkowo generuje oszczędności na ogrzewaniu. Mieszkańcy i użytkownicy budynków z instalacją rekuperacyjną mogą cieszyć się lepszym samopoczuciem. Przez całą dobę oddychają oni powietrzem świeżym, tym samym czują się lepiej i mogą poprawić jakość swojego snu. Funkcja filtracyjna rekuperacji sprawia, że powietrze pozbawione jest chorobotwórczych cząsteczek wpływających negatywnie na stan człowieka, tym samym wykazuje ona działanie prozdrowotne dla osób w każdym wieku.