Wszystkie rekuperatory wymagają regularnego przeprowadzania sezonowej konserwacji i odgrzybiania. Jeżeli zaniedbamy tę czynność, to w kanałach wentylacyjnych zaczną pojawiać się zanieczyszczenia, a w konsekwencji – szkodliwe dla zdrowia związki dostaną się wraz z tlenem do naszego układu oddechowego. Na czym polega czyszczenie systemu wentylacji mechanicznej i dlaczego jeszcze jest ono niezbędne, tego dowiesz się z naszego poradnika!
Brak regularnej konserwacji oraz czyszczenia rekuperacji, zwłaszcza gdy jest chłodno może prowadzić do przedostawania się smogu i pyłów, które wykazują szkodliwy wpływ na układ oddechowy człowieka. Brudne filtry czy niedrożność kanałów wentylacyjnych mają wpływ na jakość powietrza w naszym domu. Do negatywnych skutków braku regularnego odgrzybiania rekuperacji należy także:
Zaleca się, aby wymianę filtrów w rekuperatorze przeprowadzać przynajmniej raz na 2-3 miesiące.
Czyszczenie rekuperacji należy rozpocząć od procesu odgrzybiania. Odgrzybianie układu rekuperacyjnego zazwyczaj przebiega dwuetapowo. Najpierw należy wyczyścić mechanicznie kanały – szczotką obrotową podłączoną do odkurzacza wyciągowego. Następnie przechodzimy do dezynfekcji układu. Dezynfekcja za pomocą środków grzybobójczych i antybakteryjnych pozwoli wyeliminować pozostałości szkodliwych mikroorganizmów z wnętrza urządzenia.
Jeżeli nie chcemy przeprowadzać procesu odgrzybiania samodzielnie, to warto zlecić to fachowcom od konserwacji systemów rekuperacyjnych. Specjaliści: