Poszukując alternatywnego źródła ciepła, warto pochylić się nad zyskującym popularność rozwiązaniem, jakim są piece zgazowujące drewno. To ekologiczna metoda grzewcza, której technologia polega na wytworzeniu energii cieplnej poprzez przekształcenie drewna do postaci gazu, a następnie jego spalenie.

Piece zgazowujące drewno - działanie

Kotły zgazowujące drewno pozwalają na czyste spalanie, poprzez wykorzystanie procesu zgazowania, aby przekształcić paliwo stałe w gazowe. Sam proces polega na rozbijaniu struktury molekularnej paliwa (w tym przypadku drewna) za pomocą wysokich temperatur. Prowadzi to do powstawania czystego paliwa, które jest łatwiejsze do spalania.

Gazy są spalane w kotle, co prowadzi do wygenerowania ciepła, które może być wykorzystane do zasilania systemów centralnego ogrzewania lub wytwarzania energii elektrycznej. Kotły zgazowujące są bardziej wydajne od tradycyjnych kotłów i generują mniejszą ilość emisji, co czyni je przyjaznymi dla środowiska opcją do ogrzewania domów i firm.

Piece zgazowujące drewno pozwalają na spalanie suchego drewna o wilgotności poniżej 20%, co umożliwia to zwiększenie efektywności procesu. Warto jednak pamiętać, że mokre drewno może uszkodzić kocioł. W takim przypadku drewno powinno być osuszone co najmniej przez 2 lata. Suszenie drewna przed spaleniem pomaga zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza. Spalanie mokrego drewna emituje do atmosfery szkodliwe substancje chemiczne.

Czy kotły zgazowujące drewno są ekologiczne?

Piece uznawane są za ekologiczne rozwiązanie ze względu na kilka czynników. Po pierwsze, proces zgazowania drewna jest bardziej efektywny w porównaniu do tradycyjnych pieców na drewno. Wykorzystanie gazu jako nośnika ciepła pozwala na większą wydajność i lepsze spalanie, co przekłada się na mniejsze emisje zanieczyszczeń do atmosfery.

Po drugie, proces zgazowania drewna może być kontrolowany, co pozwala na optymalne spalanie i minimalizację emisji szkodliwych substancji. Zgazowanie drewna pozwala również na wykorzystanie niższej jakości drewna, takiego jak: trociny czy gałęzie, które mogłyby być trudne do wykorzystania w tradycyjnych piecach.

Zalety i wady kotłów zgazowujących drewno

Do zalet kotłów należą:

  • Wysoka efektywność energetyczna - dzięki procesowi zgazowania drewna, piece zgazowujące osiągają wysoką efektywność energetyczną. Wykorzystując gaz jako nośnik ciepła, można uzyskać większą ilość ciepła z tej samej ilości drewna.
  • Ekologia - piece zgazowujące drewno minimalizują negatywny wpływ na środowisko dzięki mniejszym emisjom zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki (SO2) czy tlenki azotu (NOx). Co więcej, wykorzystanie niższej jakości drewna jako paliwa pomaga zmniejszyć problem nadmiernej wycinki drzew.
  • Uniezależnienie energetyczne - korzystanie z pieca zgazowującego drewno pozwala na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii, takich jak: gaz czy olej opałowy. Drewno jest powszechnie dostępne i relatywnie tanie, co stanowi korzyść dla użytkowników.

Wady pieców zgazowujących drewno:

  • Proces zgazowania drewna wymaga systematycznego dozoru i konserwacji, aby zapewnić jego prawidłowe działanie.
  • Piece te mogą być bardziej skomplikowane w obsłudze niż tradycyjne piece na drewno.
Poznaj ofertę pieców zgazowujących drewno w Ciche Ciepło!


 Zapytaj o wycenę kotłów zgazowujących drewno