Za pomocą powietrznej pompy ciepła ogrzejemy wodę użytkową oraz cały nasz dom. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują do działania powietrzne znajdujące się na zewnątrz budynku. Jest to najpopularniejszy system wśród pomp ciepła.

Charakteryzuje się szybkim i łatwym montażem oraz wydajnością. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które sprzyja środowisku. Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje około 75% energii z powietrza oraz około 25% ze źródeł nieodnawialnych.

Pompa ciepła monoblok czy split?

Dostępne są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła, które różnią się między sobą konstrukcją:

  • Powietrzna pompa ciepła SPLIT: ten system składa się z dwóch modułów. Jeden instalowany jest na zewnątrz budynku, drugi natomiast wewnątrz. Pierwszy moduł zawiera parownik, wentylator, zawór rozprężny oraz sprężarkę. W tej części zachodzą procesy związane z wytwarzaniem i transportem ciepła. Moduł wewnętrzny składa się z elektrycznego podgrzewacza wspomagające, skraplacza oraz pompy obiegowej. Oba te modułu połączone są ze sobą rurami chłodniczymi.
  • Powietrzna pompa ciepła MONOBLOK: w odróżnieniu od typu SPLIT, system ten składa się z jednego modułu, który jest zamieszczony na zewnątrz budynku. W skład tego systemu wchodzi skraplacz, parownik, sprężarka, zawór rozprężny, wentylator, elektryczny podgrzewacz wspomagający i pompa obiegowa. Ciepło przekazywane jest do obiegów grzewczych poprzez podłączenie zewnętrznej instalacji do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej.

Działanie powietrznej pompy ciepła

W działaniu powietrznej pompy ciepła możemy wyróżnić dwa etapy:

  1. Powietrze pobierane jest poprzez wentylator prosto do parownika. Wewnątrz  znajduje się układ chłodniczy, który wypełniony jest niezamarzającą cieczą, która ma zawsze niższą temperaturę w porównaniu do otoczenia. Dlatego, nawet kiedy temperatura na zewnątrz jest ujemna, ciecz może odbierać ciepło z powietrza. Jak to się dokładnie dzieje? To właśnie ta różnica temperatur między cieczą a powietrzem odpowiada za pobór ciepła.
  2. Ogrzana wcześniej ciecz przekazuje energię, czynnikowi chłodniczemu. Następnie pod wpływem ciepła, czynnik chłodniczy zamienia się w stan gazowy i dalej trafia do sprężarki. W sprężarce, pod wpływem wysokiego ciśnienia, następuje sprężenie gazu. W takim stanie czynnik zwiększa swoją temperaturę, dzięki temu powstaje możliwość wykorzystania go do ogrzewania wody w obiegu grzewczym.

W naszej ofercie znajdują się powietrzne pompy ciepła firmy NETSU, które mają wiele zalet. Posiadając pompę ciepła NETSU Monoblok mamy 7 lat gwarancji, możliwość sterowania przez internet czy ekologiczny czynnik grzewczy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.