Pompa ciepła typu Monoblok czy Split, należą do grupy powietrznych pomp ciepła. Oba te rodzaje pomp ciepła pobierają energię cieplną z powietrza oraz są tak samo wydajne. Bez problemu poradzą sobie nawet podczas minusowych temperatur. Największą różnicę pomiędzy pompą ciepłą Monoblok lub Split, widać już na pierwszy rzut oka. Pompa ciepła Monoblok jest zamknięta w jednym module, natomiast Split jest podzielony na dwie części.

Różnice między pompą ciepła Monoblok a Split

Powietrzne pompy ciepła typu Split czy Monoblok można powiedzieć, że są praktycznie tymi samymi urządzeniami. Największą różnicą między opcją Monoblok a Split jest umiejscowienie podzespołów. Pod względem produkcji, łatwiejsza do wykonania jest pompa ciepła Split. Natomiast opcji Monoblok jest dużym urządzeniem izolowanym akustycznie, które wymaga wyższych kosztów produkcji. Do montażu pompy ciepła Monoblok nie jest wymagane uprawnienie F-gazowe, ponieważ ten typ powietrznej pompy ciepła jest napełniany fabrycznie, czynnikiem chłodniczym. Rury z wodą centralnego ogrzewania są wyprowadzone z całego modułu.

Pompa ciepła typu Split podzielona jest na dwie części: moduł zewnętrzny oraz wewnętrzny. W części zewnętrznej znajduje się sprężarka, parownik, zawór rozprężny oraz wentylator. Wewnętrzny moduł pompy ciepła zawiera część hydrauliczną, wymiennik ciepła z automatyką. W tej sytuacji czynnik chłodniczy doprowadzany jest do domu rurami. Następnie trafia do skraplacza i w ten sposób oddaje ciepło do instalacji. Pompa ciepła typu Split potrzebuje miejsca nie tylko na zewnątrz, ale również i wewnątrz budynku np. w garażu czy kotłowni, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na ten typ pompy ciepła.

Wybór powietrznej pompy ciepła

Wybór między powietrzną pompą ciepła Monoblok a Split zależy warunków, jakie posiadamy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zakupić powietrznej pompy ciepła typu Split ze względu na brak miejsca, lepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła Monoblok.

Firma Ciche Ciepło poleca powietrzną pompę ciepła  NETSU typu Monoblok. Urządzenie to gwarantuje komfort przez cały rok!