Decydując się na zainstalowanie pompy ciepła w domu, warto odpowiednio zaplanować przydział mocy elektrycznej. Pompa ciepła pobierać znaczną ilość energii elektrycznej, zwłaszcza w okresach dużego obciążenia, np. zimą. Dlatego ważne jest, aby dostosować instalację elektryczną do potrzeb pompy ciepła, aby uniknąć problemów z zabezpieczeniem głównym i zapewnić prawidłową pracę urządzenia.

Bilans mocy elektrycznej dla pompy ciepła - na przykładzie urządzenia o mocy 14 kW

Według tabeli mocy, maksymalna możliwa moc elektryczna w trybie pompy ciepła wynosi 5,8 kW. Pod uwagę wziąć należy także grzałkę zapasową o mocy 9 kW. Tak więc w skrajnym przypadku, pompa może pobierać nawet 15 kW mocy. Należy również pamiętać, że grzałka zapasowa może być skonfigurowana jako 3-6-9 kW, ale także jako dwustopniowa.

W tym przykładzie, przy temperaturze -20 stopni i zasilaniu +40, sama pompa może wykorzystać około 10 kW, a razem z grzałką zapasową osiągnie 19 kW mocy grzewczej. Choć tak duży pobór mocy jest naprawdę rzadkością, to warto być przygotowanym na ewentualność pracy urządzenia z pełną mocą.

Dodatkowo, jeśli zamontowany jest oddzielny zasobnik ciepłej wody użytkowej, istnieje potrzeba instalacji grzałki o mocy 3 kW, która wpływa na całkowity bilans mocy.

Dodatkowe odbiorniki energii

Przydział mocy elektrycznej pod pompę ciepła to nie tylko kwestia samej pompy. Warto wziąć pod uwagę inne duże odbiorniki energii w domu, a m.in. kuchenkę elektryczną. Zwykła kuchenka może zużywać od 8 do 11 kW, w zależności od producenta urządzenia. Dodatkowo, pralka i zmywarka mogą pobierać około 2-2,5 kW podczas pracy. Inne urządzenia, takie jak czajnik elektryczny, sprzęt RTV, komputer oraz oświetlenie mogą dodać kolejne 5 kW do ogólnego obciążenia.

Jak wiadomo, nie wszystkie te urządzenia działają jednocześnie, dlatego wprowadza się do wyliczeń współczynnik jednoczesności. Przyjmuje się go na poziomie 0,5-0,6. Jednak w niektórych sytuacjach, szczególnie podczas zimy i świąt, może pojawić się większe obciążenie, które także należy uwzględnić. 

Jaki może być sugerowany przydział mocy?

Na etapie budowy lub modernizacji domu z myślą o pompie ciepła warto wystąpić o przydział mocy na poziomie 20-25 kW w zależności od mocy urządzenia. Dzięki temu można być pewnym, że pompa ciepła oraz inne odbiorniki energii będą działać prawidłowo, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Taki przydział mocy zapewnia komfortowe użytkowanie pompy ciepła i minimalizuje ryzyko przekroczenia dostępnego przydziału mocy elektrycznej.