Jeśli chcesz zadbać o planetę i swoje fundusze, to dom energooszczędny jest rozwiązaniem, które powinno cię zainteresować. Planowanie takiego przedsięwzięcia powinno się zacząć już na etapie projektowania, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie przestrzeni o maksymalnej oszczędności energii. Dowiedz się, jakie są zalety domów energooszczędnych oraz co je wyróżnia. 

Czym jest dom energooszczędny?

Oszczędność coraz częściej przyświeca osobom budującym własne domy. Mamy tutaj na myśli nie tylko samo postawienie budynku, ale również jego późniejszą eksploatację. W odpowiedzi na potrzeby współczesnego społeczeństwa oraz coraz większą świadomość ekologiczną kładzie się duży nacisk na budowanie domów energooszczędnych. Czym one są? Budynkami tanimi w eksploatacji. Mowa tutaj głównie o rachunkach za prąd. W tym celu przeprowadzane są czynności mające na celu ich zmniejszenie. Jest to możliwe dzięki zniwelowaniu utraty temperatury oraz zapewnieniu alternatywnych dla pieców czy kominków źródeł ogrzewania.

Ograniczenie strat ciepła

Straty ciepła w budynkach spowodowane są przez jego przenikanie przez ściany, okna, podłogę czy dach oraz inne zewnętrzne przegrody. Aby je ograniczyć, warto postawić na wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz redukcję powstałych nieszczelności. Istotne jest także zastosowanie na etapie budowy wysokiej jakości drzwi i okien, które zapobiegają utracie ciepła. Tego typu działania pomogą ograniczyć potrzebę docieplania budynku na skutek jego wychłodzenia. 

Pompy ciepła

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przy ogrzewaniu, wentylacji i klimatyzowaniu domu jest w pełni zgodne z koncepcją domów energooszczędnych. Pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji urządzeń grzewczych i chłodniczych, a pompa ciepła w znaczny sposób ogranicza emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji.

Panele fotowoltaiczne

Wytwarzanie własnego prądu to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które idealnie wpasowuje się w koncepcję oszczędnego domu. Panele fotowoltaiczne to świetne rozwiązanie dla wszystkich chcących ograniczyć rachunki za prąd.