Tworząc lub zmieniając formę ogrzewania w domu jednorodzinnym warto wziąć pod uwagę ogrzewanie podłogowe. Instalacja ogrzewania podłogowego zyskuje coraz większą popularność przez wzgląd na swoją wydajność i funkcjonalność. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z pompą ciepła i grzejnikami niskotemperaturowymi to doskonała alternatywa dla pieców tradycyjnych. Poznaj zalety takiego rozwiązania. 

Ogrzewanie podłogowe jest zdrowsze

Choć grzejniki znaleźć można w bardzo wielu domach i mieszkaniach, ogrzewanie podłogowe stanowi dla nich zdecydowanie zdrowszą alternatywę. Pozwala ograniczyć ilość kurzu znajdującego się w powietrzu dzięki temu, że nie zbiera się on na powierzchni grzejnika, którą niezwykle ciężko jest wyczyścić przez wgląd na specyficzną konstrukcję. Dodatkowo podłogówka oddaje ciepło poprzez promieniowanie, co w przeciwieństwie do grzejników, nie powoduje ruchu powietrza unoszącego kurz. Praca grzejników może powodować również zjawisko przypiekania kurzu przez wysoką temperaturę ich powierzchni. Inną prozdrowotną cechą ogrzewania podłogowego jest zachowanie optymalnej wilgotności powietrza, dzięki czemu rozwiązanie to polecane jest dla osób z problemami dróg oddechowych, dla alergików oraz dla każdego, komu zależy na wysokiej jakości powietrza w ich domu. 

Oszczędność dzięki ogrzewaniu podłogowemu

Rozkład temperatury, który zapewnia ogrzewanie podłogowe sprawia, że metoda ta jest wysoce oszczędna i pozwala na dużo bardziej efektywne wykorzystanie energii, niż w przypadku standardowych metod. Odczuwane ciepło jest bardziej znaczące, dzięki czemu użytkownik ma możliwość obniżenia temperatury ogrzewania przy zachowaniu takiego samego odczucia. Ogrzewanie podłogowe pozwala więc zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach, co jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. 

Efektywniejszy rozkład ciepła

Zachowanie wyższej temperatury przy stopach niż na wysokości głowy jest optymalnym rozwiązaniem dla człowieka. W taki właśnie sposób działa ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu pozwala ono na zwiększenie komfortu mieszkańców domu poprzez równomierny rozkład temperatury.