Pellet to biopaliwo, które jest nie tylko doskonałym materiałem opałowym, ale również jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Jego zalety sprawiają, że jest coraz częściej preferowanym wyborem dla tych, którzy szukają efektywnego, ekologicznego i wygodnego sposobu ogrzewania domu. Dlaczego pellet jest uznawany za jedno z najlepszych paliw grzewczych? O tym dowiesz się z naszego artykułu!

Pellet – ekologiczne paliwo grzewcze

Pellet jest produktem wytworzonym z odpadów drzewnych, takich jak trociny i wióry, które zyskują drugie życie. Jest to zatem biodegradowalne paliwo bez sztucznych dodatków. W procesie spalania jego granulki ulegają biodegradacji, a także wytwarza się niewiele dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. To oznacza znacznie mniejszy, negatywny wpływ na środowisko w porównaniu z tradycyjnymi paliwami stałymi.

Wysokokaloryczne paliwo = niższe rachunki za ogrzewanie

W porównaniu z innymi rodzajami paliw pellet to wysokokaloryczne paliwo. Dzięki wysokiej gęstości energii potrzebna jest mniejsza ilość pelletu do wytworzenia tej samej ilości ciepła przy pomocy innych paliw. Wysokiej jakości pellet jest zatem ekonomiczny. Wybierając pellet warto jednak zwrócić uwagę na takie cechy, jak:

  • gęstość, 
  • wilgotność,
  • wartość opałową,
  • wielkość.

Wyższa efektywność energetyczna i niższe koszty eksploatacyjne pieca mogą przynieść znaczne oszczędności.

Prosta i bezpieczna obsługa pieca 

Piece na pellet są zautomatyzowane w dużym stopniu. Systemy te pozwalają na precyzyjną kontrolę temperatury i są często wyposażone w systemy podtrzymujące ogień. Nie musimy więc ręcznie regulować ich pracy. Z kolei podczas spalania pelletu powstaje niewiele popiołu, który jest łatwiejszy do posprzątania, niż pył węglowy. Więcej o zaletach pieców na pellet przeczytasz tutaj

Pellet jest sprzedawany w poręcznych opakowaniach, które zajmują niewiele miejsca. Jest to również wygodne podczas transportu, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi opałami, takimi jak węgiel czy drewno. Pamiętaj jednak, aby go przechowywać z dala od wilgoci.