Współczesne wyzwania związane z ochroną środowiska oraz rosnące koszty ogrzewania sprawiają, że wiele osób rozważa alternatywne źródła ciepła. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań jest piec na pellet. Jest to alternatywa dla starych kopciuchów, czyli pieców węglowych. Podczas spalania pelletu wytwarza się znacznie mniejsza ilość popiołu, a w powietrzu unosi się przyjemny zapach drewna. Dlaczego i czy warto zainwestować w piec na pellet? Przeczytaj nasz artykuł, a my rozwiejemy twoje wątpliwości!

Inwestycja, która ci się zwróci

Mimo że koszty początkowe związane z inwestycją w kocioł mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych pieców, to oszczędności, które wiążą się z efektywnego spalania zwrócą się już wkrótce. Pellet to biopaliwo dostępne w konkurencyjnych, stabilnych cenach. Pellet o śladowej ilości popiołu jest wydajny, dlatego staje się niedrogim źródłem ogrzewania, jednocześnie nie przyczyniając się do emisji szkodliwych gazów.

Kiedy zależy ci na automatyzacji – wybierz piec na pellet

Piec na pellet automatycznie dopasowuje spalanie do aktualnych potrzeb cieplnych pomieszczenia. Oznacza to, że piec sam dostosowuje ilość paliwa do temperatury otoczenia. Nie musimy więc ręcznie dokonywać regulacji pracy kotła.

Piece na pellet generują małą ilość popiołu, dlatego łatwiej jest utrzymać czystość w pomieszczeniu, w którym zainstalowaliśmy urządzenie.

Dofinansowanie wymiany pieca w ramach programu Czyste Powietrze

Piece węglowe, które nie spełniają wymogów Ekoprojektu, do 2024 roku muszą zostać zastąpione kotłami piątej klasy. Program Czyste Powietrze obejmuje dofinansowanie wymiany starego źródła ciepła na nowoczesny piec na pellet. Więcej o dotacji przeczytasz tutaj.